Gündem

Trump’tan Beklentiler

donald-trump

Trump dün yapılan törenle resmen ABD Başkanı oldu. Tabii kendisinden hem ABD halkının hem de dünyanın diğer ülkelerinin beklentileri var.Obama yönetiminin son döneminde özellikle FETÖ olayı ve PYD/YPG’ye destekten kaynaklanan uyuşmazlık, ilişkilerde ciddi bir gerginlik ve güvensizlik yarattı. Tam bu sırada Trump’ın başkan seçilmesi, Washington’un politikasında bir değişiklik olabileceği beklentisine yol açtı. Çünkü Trump içte ve dışta çok şeyi değiştirmeye kararlı, farklı görüşte ve karakterde bir lider…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin yeni Başkan’dan beklentilerini dile getirdiler.

  1. ABD’yi FETÖ, DAEŞ ve bölücü terör konularında kararlı ve güçlü bir şekilde Türkiye’nin yanında görmek ve Türk halkındaki ABD aleyhtarı algının giderilmesi için bazı adımların atılması.
  2. FETÖ lideri Fethullah Gülen’in iadesinin sağlanmasına yönelik daha kararlı adımlar atılması,
  3. Suriye ve Irak’ta Obama’nın Türkiye’yi rahatsız eden açıklama ve uygulamalarının Trump tarafından değiştirilmesi ve PYD-YPG ve Türkmenlerin konumu gibi başlıklarda, Ankara’nın kırmızı çizgilerine özenli yaklaşması.
  4. Karşılıklı diyaloğun hızlanması ve Obama yönetimin Türkiye’nin iç işlerine müdahale sayılabilecek ölçüsüz açıklamalarının Trump döneminde yapılmaması.

Dikkat edilecek olursa Obama yönetimi ile özellikle FETÖ Ve PYD konularında gerilim yaşadık. Bugün bile bu gerilim sürüyor. Obama’nın giderayak Suriye’deki PYD’ ye doğrudan silah yardımını onaylayacağı haberleri kulislerde konuşuluyor. Terör örgütü FETÖ lideri Gülen’in iadesi konusunda ise oyalama sürüyor.

Şimdi mesele, Trump yönetiminden bu beklentiler doğrultusunda bir hareket görülüp görülmeyeceğidir.

ABD’den beklentiler büyük. Ankara, Trump dönemine hazırlanıyor. Trump’ın, ‘ABD’nin başka ülkelerde rejimi değiştirmeye çalışmaktansa terörle mücadele üzerinde yoğunlaşması gerektiği’ yaklaşımı önemseniyor.

Trump’la ilişkinin yolları araştırılıyor. Yeni bir başlangıç yapılıp, Trump yaklaşımı Ankara yaklaşımına dönüştürülüp yola devam edilmek isteniyor.

Beklentileri aceleye getirmemek ve abartmamak gerek. Unutmamalı ki Türkiye’nin yukarıda belirttiğimiz iki beklentisi, yeni Trump yönetiminin öncelikleri arasında yer almıyor. (Onun başlıca dış politika öncelikleri Meksika, Rusya, Çin, Kuzey Kore ile ilgili konulardır)…

Diğer yandan Trump’ın yakın çalışacağı isimlerin sıcağı sıcağına yaptıkları açıklamalar ve seçim sürecindeki yaklaşımlar her üç başlıkta da beklentinin ötesine geçen yaklaşımları ortaya koyuyor.

Kuşkusuz Türk diplomasisi “Trump ile diyalog” zemini oluşturabilir ve ikili ilişkilerin düzelmesine yönelik ilk adımların atılmasını sağlayabilirse, bu önemli bir başarı olacaktır.

FETÖ ve YPG ile ilgili spesifik beklentiler üzerinde Trump’ın tam olarak ne düşündüğü belli değil. Bu nedenle yeni yönetimin bu konularda bir ipucu vermesini beklemek gerek.

Bu arada Trump’ın diğer ana dış politika konularında alacağı yeni tavrı da yakından izlemekte yarar var. Çünkü Rusya’dan Çin’e, Meksika’dan Ortadoğu’ya kadar çeşitli meselelerde ABD’nin atacağı yeni adımların siyasal ve ekonomik etkileri bizde de hissedilecektir.

Reklamlar

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s